Chronograf – czym jest i jak działa

chronograf

Chronograf w zegarku to niezwykle przydatna funkcja, która umożliwia dokładny pomiar oraz odliczanie różnej długości odstępów czasu. Wiele ze współczesnych czasomierzy, wyposażonych jest właśnie w takie rozwiązanie, można je rozpoznać na danym modelu zegarka, poprzez umieszczony na tarczy napis „chronograph” To z pewnością najczęściej wykorzystywana opcja, w całej historii zegarmistrzostwa.

Czym jest chronograf?

Zegarek mający na wyposażeniu chronograf charakteryzuje się, dużą precyzją w zakresie pomiaru czasu. Chronograf umożliwia dokładnie odmierzenie czasu, a także precyzyjnego odliczania danych odstępów czasu. Jest to więc wszystkim znany stoper, dzięki któremu możemy odliczać czas w sekundach. Niektóre konstrukcje zegarków z chronografem są proste, dostępne są także na rynku, nieco bardziej zaawansowane modele. Opcja ta występuje przede wszystkim, pod postacią dodatkowego, małych rozmiarów pierścienia oraz wskazówki. Jest to bardzo funkcjonalne rozwiązanie zastosowane w zegarkach takich jak na przykład https://www.zegarmistrz.com/pl/p/Zegarek-Adriatica-A8270.5213QF-A82705213QF-/15560 czy https://www.zegarmistrz.com/pl/p/-Zegarek-Tissot-Bridgeport-Automatic-Chronograph-T921.427.46.036.00-T9214274603600/13091. Chronograf można włączyć i zatrzymać w dowolnym momencie, więc możemy za jego pomocą odmierzyć czas, kiedy tylko będziemy tego potrzebować. Niektóre zegarki dostępne na rynku mają więcej przycisków, które używane są do odmierzania minut oraz godzin.

Zegarek Adriatica A8270.5213QF
https://www.zegarmistrz.com/pl/p/Zegarek-Adriatica-A8270.5213QF-A82705213QF-/15560
Zegarek Tissot Bridgeport Automatic Chronograph
https://www.zegarmistrz.com/pl/p/-Zegarek-Tissot-Bridgeport-Automatic-Chronograph-T921.427.46.036.00-T9214274603600/13091

Jak działa chronograf?

Proste zegarki dostępne na rynku z funkcją chronografu, pozwalają na odmierzanie upływu czasu przy pomocy wskazówki sekundnika. Jedyne co musimy zrobić, to przycisnąć specjalny przycisk, żeby uruchomić pomiar, po czym wcisnąć go ponownie, aby móc zakończyć pomiar. Mechanizm działania chronografu jest taki sam, niezależnie od ilości totalizatorów i wskazówek. Obsługa tej funkcji polega na włączaniu jednego lub paru przycisków, w zależności do rodzaju pomiaru. Aby więc włączyć chronograf, należy wcisnąć przycisk A, po czym znowu A albo B, aby ten pomiar zatrzymać. Istnieje możliwość odczytania mierzonego odcinka czasu z dokładnością co do sekundy, gdyż na pierścieniu widnieje widoczna podziałka, a do tego ramie sekundnika mechanizmu, umiejscowione jest w sposób centralny. Dzięki temu odczyt jest łatwy i niezwykle precyzyjny. W przypadku kiedy zegarek z chronografem ma dwa przyciski, wówczas ponowne wciśnięcie przycisku A uruchomi znowu chronograf B, a jeśli pomiar został już wstrzymany, wówczas nastąpi wyzerowanie wskazówek chronografu.

Do czego służy chronograf?

Chronograf będący na wyposażeniu zegarków między innymi marki Trissot czy marki Adriatica nie jest jedynie dodatkowym ciekawym gadżetem, który doda nam modnego wyglądu. Jest to także bardzo przydatna na co dzień funkcja, z której z pewnością będziemy często korzystać. Dokładne odmierzanie czasu w zegarkach analogowych, ze stoperem manualnym, to w dalszym ciągu bardzo pomocna opcja, popularna na całym świecie. Cenią ją zwłaszcza osoby, zajmujące się światem sportu, czyli trenerzy i sportowcy. Zegarek z chronografem okazuje się bardzo przydatny, właściwie we wszystkich dziedzinach sportu, kiedy niezbędny jest odcinkowy pomiar czasu. Można wówczas na bieżąco kontrolować wyniki oraz postępy. Zegarki z chronografem zyskały także popularność pośród nurków i pilotów. Kiedyś stopery były na wyposażeniu przede wszystkim sportowych czasomierzy, jednakże teraz stały się nierozłączną częścią eleganckich i klasycznych modeli zegarków. Warto podkreślić to, iż zegarki analogowe charakteryzują się wysoką trwałością i szczelnością.

Chronograf być może wydaje się prostą i mało wymagającą funkcją, jednakże wcale tak nie jest. Kompilacja konstrukcji mechanizmu pod postacią chronografu jest bardzo skomplikowana i wymagająca w wykonaniu, w dzisiejszych zegarkach mechanicznych. Chronograf jest bez wątpienia niezwykle przydatną funkcją, z której nie raz skorzystamy, warto więc aby był na wyposażeniu naszego czasomierza. Zegarki z chronografem oferowane są przez wiele marek, w różnych cenach.

Więcej informacji w jednym miejscu!

Testy, porównania, recenzje

zegarki